Home Aktualności Małopolska – region innowacji i nowych technologii

Małopolska – region innowacji i nowych technologii

Forum Innowacji

Małopolska – region na południu Polski – jest zdecydowanie jednym z tych regionów, w którym innowacje odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju gospodarczym. Małopolska posiada bogaty kapitał intelektualny wspierany przez jedne z najlepszych uczelni w kraju, a sami mieszkańcy tego regionu posiadają gen przedsiębiorczości.

Małopolska – biznesowe centrum Europy

  • Powierzchnia – 15200 km2
  • Stolica regionu – Kraków – drugie największe miasto w Polsce
  • 3,349 mln mieszkańców (2018)
  • 830 000 m2 nowoczesnej przestrzeni biurowej w Krakowie
  • 390 000 przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych, które prowadzą swój biznes w Krakowie
  • 200 ofert inwestycyjnych w bazie Centrum Biznesowego w Małopolsce
  • Międzynarodowe lotnisko w Krakowie
  • 20,5 bilionów USD – wartość inwestycji zagranicznych w Małopolsce w latach 1989-2015
  • 8,8 bilionów EUR – wartość eksportowanych małopolskich produktów i usług w 2016 r.
  • 1,5 milionów osób aktywnych zawodowo w Małopolsce.

Potencjał Małopolski związany jest nie tylko z samymi innowacjami, ale także z inwestycjami, które są poczynione w tym regionie. W 2017 r. Kraków uplasował się na drugim miejscu w Europie i ósmym na świecie wśród najbardziej atrakcyjnych miast jeśli chodzi o inwestycje (Tholons Services Globalization City Index). Innym osiągnięciem, którym może pochwalić się Małopolska, jest otrzymanie tytułu Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) w 2016 r., który jest przyznawany przez Europejski Komitet Regionów (KR).

7 inteligentnych specjalizacji Małopolski:

  1. Nauki o życiu (life sciences)
  2. Energia zrównoważona
  3. Technologie informacyjne i komunikacyjne
  4. Chemia
  5. Produkcja metali
  6. Elektrotechnika i przemysł maszynowy
  7. Przemysły kreatywne i czasu wolnego.

Inteligentne specjalizacje regionu determinują strategiczne kierunki rozwoju Małopolski i stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. Mają one obecnie największy udział w kreowaniu PKB regionu i zapewnianą najwięcej miejsc pracy. Dzięki wsparciu województwa, przedsiębiorstwa działające w tych obszarach mogą liczyć na dodatkowe wsparcie nie tylko w zakresie finansowym, ale także w postaci wartościowych warsztatów, szkoleń i mentoringu.

Firmy działające w obrębie inteligentnych specjalizacji Małopolski są wspierane przez program Economic Accelerator – inicjatywę skierowaną do innowacyjnych firm  realizowaną przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich (ISW). Celem programu m.in. jest promocja MŚP w zakresie internacjonalizacji działalności. Fundacja ISW prowadzi działalność na rzecz rozwoju współpracy międzynarodowej: politycznej, gospodarczej, kulturalnej i naukowej. Fundacja jest organizatorem międzynarodowych konferencji w Polsce i na świecie, w tym organizuje:

  • Forum Ekonomiczne
  • Europejski Kongres Samorządów
  • Forum Przemysłowe
  • Forum Innowacji
  • Forum Europa-Ukraina itd.

W 2020 r. 5 małopolskich startupów wspieranych przez Economic Accelerator zaprezentuje swoje produkty i usługi na targach nano.tech w Tokio (Japonia):

Prodromus 

www.prodromus.pl

Life Science

Prodrobot zautomatyzowany trenażer chodu jest innowacyjnym na skalę światową wyrobem medycznym dedykowanym rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Prodrobot jest robotem o unikalnej konstrukcji, kompaktowych rozmiarach, niepowtarzalnych możliwościach terapeutycznych (żadne inne urządzenie na świecie nie oferuje identycznego zestawu terapii). W 2019 roku planowana jest premiera nowej generacji urządzenia o nazwie Prodrobot XL, który będzie technicznym rozwinięciem obecnego urządzenia, tym razem w wersji dla osób dorosłych. Równolegle prowadzone są prace nad systemem biofeedback ProElVis, który da obu robotom możliwości diagnostyczne oraz motywacyjne dla pacjentów. Premiera ProElVisa planowana jest na jesiennych targach Rehacare 2019.

Obecnie Prodroboty pracują w 9 krajach świata (Europa, Azja). Marka Prodromus i nazwa Prodrobot stają się rozpoznawalne wśród osób fachowych z branży rehabilitacyjnej, pacjentów i ich rodzin na całym świecie. Aby firma mogła rozwijać się i wprowadzać kolejne produkty niezbędne jest dalsze budowanie świadomości rynku na całym świecie.

FlyTech UAV

www.flytechuav.com

Electrical Engineering and Machinery Industry

FlyTech UAV sp. z o.o. to krakowski producent dronów profesjonalnych, działający na rynku od 2013 roku. Firma produkuje bezzałogowe systemy powietrzne dla geodezji, górnictwa, energetyki, ochrony środowiska, administracji.

Flagowy produkt firmy to samolot bezzałogowy – BIRDIE, wyposażony w wysokiej klasy sensory optyczne oraz nielimitowaną łączność GSM. BIRDIE może zmapować w jednym, 60-minutowym nalocie do 9 km2 terenu. Samolot BIRDIE wyposażony jest również w dedykowany pulpit sterujący oraz aplikację do planowania trasy nalotu, a najnowszym udoskonaleniem jest demontowany moduł pionowego startu i lądowania (VTOL).

Obecnie spółka FlyTech UAV intensywnie rozwija sieć sprzedaży – jej produkty są dostępne w kilku krajach Europy i Azji, a systemy są regularnie prezentowane na najważniejszych imprezach targowych w Polsce i na świecie. Równolegle spółka prowadzi projekty badawczo-rozwojowe, pracując m.in. nad sztuczną inteligencją dronów. Ponadto w ramach właśnie zakończonego projektu dofinansowanego z Funduszy UE, firma stworzyła portfolio produktów i usług za pomocą dronów dla sektora energetycznego. FlyTech UAV planuje rozpocząć komercjalizację systemów bezzałogowych dla energetyki, stworzonych w ramach właśnie zakończonego projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

FindAir [logo]

www.findair.eu

Life Science

FindAir to cyfrowe rozwiązanie do terapii astmy, bazujące na sztucznej inteligencji, które pomaga pacjentom przestrzegać terapii oraz dowiedzieć się, z jakich powodów ich ataki astmy występują i co mogą zrobić, żeby ich uniknąć. System FindAir opiera się na połączeniu fizycznego urządzenia (FindAir ONE – sensora nakładanego na inhalatory), aplikacji mobilnej i specjalnie opracowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Głównym celem systemu jest zapewnienie pacjentowi jak największego wsparcia w codziennych sytuacjach, wyróżnienie czynników wywołujących atak astmy jak również dostarczenie lekarzom danych niezbędnych do zwiększenia skuteczności leczenia i dopasowania terapii.

Spectator [logo]

www.spectator.earth

Information and Communication Technologies

Spectator to platforma internetowa ułatwiająca czerpanie informacji ze zdjęć satelitarnych Ziemii. Spectator umożliwia łatwy dostęp do najaktualniejszych danych, ich przetwarzanie w celu utworzenia produktu oraz stworzenie dedykowanej strony online dostępnej dla klientów/użytkowników pozwalającej na jego promocję. Platforma dedykowana jest firmom sektora ICT, naukowcom i młodym przedsiębiorcom pozwalając na dużo szybszy rozwój i weryfikację biznesową pomysłu na produkt oparty na danych satelitarnych.

SLabs 

www.slabs.pl

Sustainable Energy

Innowacyjne laboratorium rozwiązań z segmentu IoT, które skupia się na tworzeniu rozwiązań zmieniających oblicze energii dla odbiorców indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. S-Labs posiada 3 linie produktowe Appartme, Smart Energy i EESME. Appartme jest systemem kategorii HEMS (Home Energy Monitoring System) i oferowany na rynku pierwotnym deweloperom mieszkaniowym. Smart Energy jest wariantem systemu Appartme z przeznaczeniem na rynek wtórny mieszkań i domów oferowany w wersji OEM dla operatorów energii lub dostawców innych rozwiązań w segmencie utility. (Telekomy, Sieci Kablowe, wirtualni operatorzy).  EESME – Energy Efficiency for Small and Medium Enterprises – Efektywność Energetyczna dla MŚP – daje małym firmom możliwość przeprowadzenia audytu energetycznego a następnie monitorowania swojej efektywności energetycznej.

Zapraszamy do współpracy:

  • Wsparcie dla startupów: https://www.economicaccelerator.pl/
  • Konferencje międzynarodowe Fundacji Instytut Studiów Wschodnich: http://www.forum-ekonomiczne.pl/

Biznes w Małopolsce: https://businessinmalopolska.pl/

Skip to content