Podczas panelu, który odbył się w ramach XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu (5 – 7 września 2023) moderowanego przez Adriana Orłów ( Prezes Zarządu, Generacja Innowacja), w którym aktywnie udział wzięli paneliści: profesor Jan Kreft ( Katedra Zarządzania, Politechnika Gdańska), Jakub Christoph (Sekretarz Generalny, Europejska Rada Stowarzyszeń Zawodowych Informatyków (CEPIS) z Belgii), Mattia Fantinati (Przewodniczący, Internet Governance Forum Italia), Tomasz Żegleń (Cloud Engineering Lead for Poland, Oracle Polska) oraz Paola Valencia (Dyrektor ds. Operacyjnych i Partnerstw Strategicznych, Home of Blockchain ze Szwajcarii), skupiono się na temacie idei Metaverse jako platformy trwale połączonych wirtualnych światów, stanowiących wizję cyfrowej przyszłości.
Platforma Mataverse miałaby być bazą dla świata fizycznego, w której ludzie prowadzą równoległe życie: pracują, uczą się, bawią. Według tej idei miałaby ona stać się integralną częścią tego wirtualnego świata, całkowicie się w nim zanurzając. Dyskusja skupiła się na udzieleniu odpowiedzi czy Metaverse to przestarzała koncepcja, czy część przyszłości? Jak coraz większa popularność tej koncepcji wpłynie na nasze życie i jak zmieni naszą przyszłość? Czy rzeczywiście wszyscy zanurzymy się w wirtualnym świecie, czy jednak jest to kolejna utopijna fantazja?
Zdaniem Mattia Fantinati, Metaverse nie jest tylko kliknięciem w mysz od komputera i nie różni się zbytnio od Internetu. Póki co nie połączenia między jego wieloma platformami. Dodał też, że Metaverse nigdy nie będzie całkowicie wolne i bezpieczne, dlatego należy zadbać o prywatność i uwzględnić na pierwszym miejscu potrzeby ludzi. W odpowiedzi na pytanie moderatora „W jaki sposób technologie mogą zapewnić ekspansję Metaversum?” Tomasz Żegleń podkreślił 3 główne przemyślenia związane z tematem:
- Platformy Metaverse mogą łatwo dostarczać nam potrzebnych informacji.
- Wewnątrz Metaversum możemy kontaktować się z innymi ludźmi oraz wchodzić w interakcje ze sztuczną inteligencją.
- Ważną kwestią jest bezpieczeństwo, ponieważ dane wewnątrz Metaverse mogą być bardzo wrażliwe.
Podsumowując dyskusję, Jan Kreft wskazał, że Internet został zbudowany przez kraje a Metaverse przez korporacje. W niedalekiej przyszłości może to tworzyć wiele problemów związanych z bezpieczeństwem i etyką oraz jednocześnie zacierać granice między światem rzeczywistym a wirtualnym, z czym nie zgodził się Mattia Fantinati.
Partnerem panelu było Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.