Home Aktualności Humanity 2.0 in the Metaverse – relacja z panelu dyskusyjnego MWC Barcelona 2022

Humanity 2.0 in the Metaverse – relacja z panelu dyskusyjnego MWC Barcelona 2022

Małopolska Innovation Rocket

Podczas trzeciego dnia targów MWC Barcelona odbył się panel dyskusyjny: Humanity 2.0 in the Metaverse.

Projekt Małopolska Innovation Rocket realizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich ma na celu m.in. internacjonalizację MŚP z małopolski. W ramach projektu Fundacja zapewnia wsparcie MŚP w wejściu na rynki zagraniczne, nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych, czy pozyskaniu zagranicznych partnerów. W tym celu trzy wybrane firmy z małopolski (First Byte, AMC TECH, InPhoCat) biorą udział w targach MWC w Barcelonie (28.02-3.03). 

Trzeciego dnia targów – w ramach segmentu Humanity 2.0 in the Metaverse paneliści rozmawiali o zależnościach między człowiekiem a technologią, nowych rozwiązaniach, pojawiających się możliwościach i próbach budowania Metaversum.

Janet Balis zwróciła uwagę, że mówiąc o Metaversum mówimy o zanurzaniu się w wirtualnym świecie, o przenoszeniu życia w inną przestrzeń, niematerialną. Mateversum to również wszystko co wprowadzamy do realnego świata m. in sztuczna inteligencja, czy avatary. Na ten moment jesteśmy jeszcze na dość wczesnym etapie budowania Metaversum, wciąż w wielu przypadkach spotykamy się fizycznie np. w celach biznesowych. Rozmawiamy twarzą w twarz, ale ze względu na rozwój technologii i pojawiające się możliwości coraz częściej myślimy o działaniu również w innej przestrzeni. Idea budowania świata w sieci zakłada również możliwość partycypowania „fizycznie” w wirtualnym uniwersum.

W takcie rozmowy rozmowy padło pytanie, jak właściwie wygląda przenoszenie siebie do wirtualnej rzeczywistości. Paneliści byli zgodni – w Metaversum możesz być kim chcesz – nie jestem pewien, czy w ogóle byłbym człowiekiem – powiedział Domhnaill Hernon. To przestrzeń, w której każdy może pokazać siebie na wiele różnych sposobów. Bycie, uczestniczenie w wirtualnym uniwersum to forma samoekspresji.

Podczas panelu rozmówcy zwracali uwagę na zbliżające się zmiany, technologiczny postęp i możliwości, jakie daje, a także wyjaśnili skąd wzięła się negatywna narracja związana z tworzeniem coraz bardziej zaawansowanych maszyn i narzędzi. Udowadniali, że ludzie i technologia mogą z powodzeniem tworzyć nową rzeczywistość.

Skip to content