Podczas drugiego dnia targów MWC Barcelona odbył się panel dyskusyjny: EdTEch the future of talent in digital age.

Projekt Małopolska Innovation Rocket realizowany przez Instytut Studiów Wschodnich ma na celu m.in. internacjonalizację MŚP z małopolski. W ramach projektu Fundacja zapewnia wsparcie MŚP w wejściu na rynki zagraniczne, zawiązaniu nowych kontaktów biznesowych, czy pozyskaniu zagranicznych partnerów. W tym celu trzy wybrane firmy z małopolski (First Byte, AMC TECH, InPhoCat) biorą udział w targach MWC w Barcelonie (28.02-3.03). Drugiego dnia targów w ramach ścieżki Tech Horizom odbył się panel: The Future of talent in digital age.
Tomek Stoma, Dyrektor HR Glovo i Marc Correra, Szef Google ds. edukacji rozmawiali o młodych talentach na rynku pracy. Przyznali, że świat zmienia się bardzo dynamicznie, potrzebujemy nowych rozwiązań, otwartości umysłu i chęci do nauki. Marc Correra przyznał, że sztuka adaptacji do warunków współczesnego świata wcale nie jest łatwa i wymaga czasu, a czasami zmiany mindsetu. Paneliści zwrócili uwagę na konieczność zrozumienia samego siebie, określenia własnych aspiracji, możliwości i chęci adaptacji do określonych warunków.
Marc Correra zwrócił uwagę na sam proces rozmowy rekrutacyjnej. W CV kandydatów pojawia się wpis dotyczący dotychczasowych osiągnięć. Przy tym punkcie rekruterzy chętnie się zatrzymują prosząc o komentarz. Ważne jest, w jaki sposób cel został zrealizowany. Wartością dla pracodawcy jest umiejętność realizacji celów we współpracy z grupą, takie działania cenione są bardziej niż indywidualne sukcesy.
Publiczność zwróciła uwagę na zwrot świata w kierunku pracy zdalnej. Pojawiło się pytanie dotyczące ludzi młodych, jeszcze uczących się, powoli wchodzących na rynek pracy, a jednocześnie dobrze obeznanych z technologią. Dla nich coraz częściej naturalnym środowiskiem pracy jest to wirtualne. Rozmówcy zwrócili uwagę na luki w systemie. Umiejętność pracy zdalnej i obsługa odpowiednich narzędzi to nie wszystko. Młodym ludziom często brakuje praktycznego treningu. Praca w trybie „remote” nie jest oczywiście złym rozwiązaniem, jednak zdaniem rozmówców, warto pamiętać, aby nie stawiać na nią w 100%.
