Panel pt. „Smart city, smart village, smart citizen – dlaczego powinniśmy być smart?”, którego partnerem był Związek Cyfrowa Polska, odbył się w pierwszym dniu VII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

W odpowiedzi na potrzeby dynamicznie zmieniającego się świata, nasze miasta stają się coraz bardziej inteligentne – wykorzystują rozwiązania technologiczne i informatyczne, by poprawić miejską infrastrukturę i jakość życia mieszkańców. To samo dotyczy dziś również obszarów wiejskich, o co stara się zadbać Unia Europejska. Z kolei koncepcja smart citizen bazuje na zaangażowaniu obywateli w zbieranie danych dotyczących ich otoczenia (szczególnie zanieczyszczenia powietrza) oraz dzieleniu się nimi z innymi. Czy nieuniknione jest, by każdy z nas stał się elementem sieci danych służącej rozwojowi naszej wspólnej przestrzeni? Dlaczego powinniśmy być dziś smart i czy technologia uratuje miejsca, w których żyjemy?
Moderator:
Adam Walicki – PREZES ZARZĄDU INSTYTUT KRONENBERGA
Doradca wiodących firm i instytucji samorządowych północno – wschodniej Polski. Prezes Instytutu Kronenberga i Fundacji Technotalenty. Współorganizator Kongresów Liderów Zmian, Smart City Summit, East Design Days oraz Konferencji „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”.
Paneliści:
Jan Bronś – BURMISTRZ URZĄD MIASTA OLEŚNICA
Absolwent Politechniki Wrocławskiej. W latach 1990–1994 pełnił funkcję zastępcy burmistrza Oleśnicy. Od 1994–2014 zajmował stanowisko burmistrza Oleśnicy. W 2015 r. objął stanowisko sekretarza powiatu wrocławskiego. W wyniku wyborów od 2018 r. ponownie sprawuje urząd burmistrza Oleśnicy.
Beata Dudzińska – ZASTĘPCA PREZYDENTA MIASTA URZĄD MIASTA PIŁA
W Urzędzie Miasta jest odpowiedzialna za rozwój lokalnej gospodarki oraz takie obszary jak oferta inwestycyjna, promocja gospodarcza miasta, budowanie relacji samorząd-biznes-nauka, lokalny rynek pracy, obszary związane z planowaniem przestrzennym Piły, funduszami unijnymi i inwestycjami miejskimi.
Michał Kanownik – PREZES ZARZĄDU ZWIĄZEK CYFROWA POLSKA
Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska (ZIPSEE) działającego na rynku już 16 lat. Członek Rady ds. Cyfryzacji działającej przy Ministrze Cyfryzacji. Związany z Digital Europe, organizacją zrzeszającą największe w Europie stowarzyszenia sektora ICT.
Michał Strojny – PEŁNOMOCNIK REKTORA DS. TRANSFERU TECHNOLOGII SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA W WARSZAWIE
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Zarządzania Wartością w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Partner Kancelarii Patentowej Kluczewska-Strojny.
Paweł Krutul – POSEŁ SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Polski polityk, menedżer i przedsiębiorca, poseł na Sejm RP IX kadencji.
Sławomir Wojtacki – PREZES ZARZĄDU SPRINT S.A.
Z firmą Sprint i branżą IT jest związany od początku kariery zawodowej. Przeszedł wszystkie szczeble pracy w firmie, miał więc okazję osobiście poznać praktycznie każdy aspekt działalności firmy technologicznej. Posiada wykształcenie wyższe techniczne, absolwent Politechniki Gdańskiej, Wydział ETI.
Ogólnym przedmiotem dyskusji były inteligentne miasta, rozwiązania technologiczne, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Paneliści dyskutowali także o koncepcji smart citizen, która mówi o zaangażowaniu obywateli w rozwój miast poprzez zbieranie informacji i przekazywanie ich dalej w celu rozwoju.
Każdy z panelistów opowiadał o idei Smart City ze swojego punktu widzenia. Poseł Krutul mówił o powołanym zespole ds. smart city w Sejmie, które w celu poprawy działań w tym zakresie do dialogu będzie zapraszać stowarzyszenia miejskie do dialogu. Poseł pochodzi z regionu podlaskiego, przez co kwestia, na którą także zwrócił uwagę w celu wdrożenia idei smart city jest równomierny rozwój regionów oraz wyrównanie szans pomiędzy małymi i dużymi miastami.
Następnie swoją perspektywę zaprezentowali włodarze miast. Pani Burmistrz Dudzińska mówiła o procesie implementacji idei smart city w Pile. Zaznaczyła, że bycie miastem inteligentnym to nie tylko technologie, ale także poczucie bezpieczeństwa, dobra infrastruktura, zrównoważony rozwój, i wiele innych. Natomiast jeżeli chodzi o zaangażowanie mieszkańców w ideę smart city, Pani burmistrz przedstawiła projekt inteligentnego osiedla „Zielone Wzgórza”, który reprezentuje holistyczne podejście do infrastruktury, mając na uwadze seniorów, transport, środowisko i wiele innych aspektów. Podkreśliła, iż w celu wdrażania idei oraz ważne jest uwzględnianie różnych punktów widzenia.
Burmistrz Jan Bronś zwrócił uwagę na zagrożenia i szanse wynikające z położenia Oleśnicy przy aglomeracji wrocławskiej oraz podkreślił jak ważne jest nieustanne konsultowanie inteligentnych rozwiązań z mieszkańcami. Zaznaczył, że proces powinien być transparentny i użyteczny.
Z kolei Prezes Michał Kanownik mówił o tym jaki aktualne problemy panujące na świecie wpłynął na rozwój wdrażania działań ‘smart’. Jego zdaniem jest to szansa na przyspieszenie procesu inteligentnego miasta, dzięki czemu samorządy będą gotowe na kolejne problemy z wyprzedzeniem. Zaznaczał, że wdrażanie rozwiązań smart jest inwestycją w przyszłość. Co więcej, jest to klucz do sukcesu w zakresie projektowania pod kątem środowiska, bezpieczeństwa, efektywności. Prezes Kanownik mówił także o innowacyjnych i użytecznych rozwiązaniach, które zostaną wprowadzone w przyszłości i podkreślił, iż samorządy powinny już dziś myśleć o inteligentnych rozwiązaniach, by technologia przewidywała obszary do poprawy samodzielnie. Istotna we wprowadzaniu procesu smart city jest otwartość włodarzy miast na zmiany.
Dr Mariusz Strojny wypowiedział się z perspektywy akademickiej pod kątem tego, czego włodarze miast mogą nauczyć się od instytucji naukowych w budowaniu miast inteligentnych. Jest to Z pewnością identyfikowanie potrzeb/problemów danego miasta, wyznaczanie celów i ich realizacja. Podkreślił, iż miasta będą na tyle „smart”, na ile zarządzają nimi włodarze i mieszkańcy.
Prezes Sławomir Wojtecki mówił o celach wdrażaniu projektów smart. Z jego perspektywy jest to zdecydowanie satysfakcja z dobrze wykonanej pracy, która przynosi efekty dla całej społeczności. Podkreślił także, iż realizacje projektów smart przez firmy prywatne ułatwiłoby wsparcie od strony rządowej oraz samorządowej, a także większe fundusze.
